Skip to content

31 Clemens LnBlackwood, NJ 08012

Built 2002

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block6.10
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,948
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$145,500
82%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+2.9%
2024$6,356+4.7%
2023$6,070+1.5%
2022$5,978-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,948DeedBook 6500, Page 342Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 3993, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$162,765
DeedBook 3465, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 2002