Skip to content

47 Clemens LnBlackwood, NJ 08012

Built 2002

Last Sale Price
$178,055
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block6.10
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage2,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$152,900
83%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+2.9%
2024$6,622+4.7%
2023$6,324+1.5%
2022$6,228-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$178,055
DeedBook 3492, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2002