Skip to content

5 Clemens LnBlackwood, NJ 08012

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block6.10
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage2,340
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
16%
Improvement Value:$169,100
84%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+2.9%
2024$7,204+4.7%
2023$6,880+1.5%
2022$6,776+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,340DeedBook 7239, Page 181Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft2,340DeedBook 6219, Page 43Recorded1/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$190,215
DeedBook 3589, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 2003