Skip to content

71 Clemens LnBlackwood, NJ 08012

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$410,500
Last Sale Date
Oct 13, 2025

Property Information

Block6.10
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage2,068
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
17%
Improvement Value:$152,600
83%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+2.9%
2024$6,604+4.7%
2023$6,306+1.5%
2022$6,211-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,500
Sq Ft2,068DeedBook 7262, Page 229Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4868, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4251, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$186,555
DeedBook 3615, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 2003