Skip to content

518 Woodbury Trnrsvl RdBlackwood, NJ 08012

Built 1961

Last Sale Price
$89,250
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block6.12
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,809
Acreage4.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
28%
Improvement Value:$228,700
72%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,685+2.9%
2024$11,357+4.7%
2023$10,845+1.5%
2022$10,681-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,250

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 5671, Page 65Recorded6/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961