Skip to content

37 Caserta DrSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$320,764
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block7.02
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSPRINGFIELD II
Dwellings1
ZoningPACC
Sq Footage2,447
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
17%
Improvement Value:$214,600
83%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312+3.0%
2024$9,043+4.9%
2023$8,624+1.6%
2022$8,490+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,764
DeedBook 3987, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 2005