Skip to content

611 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2003

Property Information

Block78
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,402
Acreage4.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
22%
Improvement Value:$415,900
78%
Total Assessment$536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,838+2.9%
2024$19,280+4.7%
2023$18,411+1.5%
2022$18,132-4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,500
DeedBook 2206, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1973