Skip to content

354 Chapel Heights RdSewell, NJ 08080

Built 1950

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 23, 1985

Property Information

Block79
Lot3.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,779
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
23%
Improvement Value:$149,200
77%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+2.9%
2024$6,928+4.7%
2023$6,615+1.5%
2022$6,515+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1524, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1950