Skip to content

319 County House RdSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block7
Lot3.10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,184
Acreage2.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
26%
Improvement Value:$217,100
74%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,827+2.9%
2024$10,523+4.7%
2023$10,048+1.5%
2022$9,896-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4993, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1960