Skip to content

63 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block80.01
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,418
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
17%
Improvement Value:$241,300
83%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+2.9%
2024$10,429+4.7%
2023$9,959+1.5%
2022$9,808-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 3010, Page 307

Property Sale

Sale
$111,675
DeedBook 1544, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1986