Skip to content

61 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Jun 4, 1986

Property Information

Block80.01
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionYORKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
20%
Improvement Value:$165,200
80%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+2.9%
2024$7,463+4.7%
2023$7,127+1.5%
2022$7,019-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 1559, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1986