Skip to content

27 Charles LnSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$123,735
Last Sale Date
Jun 25, 1986

Property Information

Block80.01
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,820
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
16%
Improvement Value:$270,700
84%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,863+2.9%
2024$11,529+4.7%
2023$11,010+1.5%
2022$10,843+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$123,735
DeedBook 1550, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1986