Skip to content

5 Kim CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block80.01
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage3,041
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
14%
Improvement Value:$245,000
86%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598+2.9%
2024$10,300+4.7%
2023$9,836+1.5%
2022$9,687-3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 4275, Page 154

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3426, Page 160

Property Sale

Sale
$119,460
DeedBook 1554, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1986