Skip to content

91 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 13, 2022

Property Information

Block80.01
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
17%
Improvement Value:$248,600
83%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,064+2.9%
2024$10,753+11.7%
2023$9,623+1.5%
2022$9,477-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,820DeedBook 6739, Page 52Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$289,900
Sq Ft2,820DeedBook 6292, Page 313Recorded6/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2365, Page 239

Property Sale

Sale
$144,635
DeedBook 1616, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1987