Skip to content

11 Charles LnSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block80.01
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionYORKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
17%
Improvement Value:$189,900
83%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,430+2.9%
2024$8,193+4.7%
2023$7,824+1.5%
2022$7,705-3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2063, Page 160

Property Sale

Sale
$99,875
DeedBook 1551, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1986