Skip to content

7 Charles LnSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$107,400
Last Sale Date
Aug 29, 1986

Property Information

Block80.01
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,418
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
15%
Improvement Value:$208,200
85%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+2.9%
2024$8,772+4.7%
2023$8,377+1.5%
2022$8,250-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$107,400
DeedBook 1555, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1986