Skip to content

89 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 29, 1988

Property Information

Block80.01
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
16%
Improvement Value:$207,300
84%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,166+2.9%
2024$8,908+4.7%
2023$8,507+1.5%
2022$8,378-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1767, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1986