Skip to content

43 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$157,750
Last Sale Date
Jan 21, 1994

Property Information

Block80.01
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
15%
Improvement Value:$213,100
85%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,273+2.9%
2024$9,013+4.7%
2023$8,607+1.5%
2022$8,476-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$157,750
DeedBook 2390, Page 251

Property Sale

Sale
$113,850
DeedBook 1561, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1986