Skip to content

41 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$110,090
Last Sale Date
Nov 4, 1986

Property Information

Block80.01
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
14%
Improvement Value:$223,400
86%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+2.9%
2024$9,369+4.7%
2023$8,946+1.5%
2022$8,811-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,090
DeedBook 1561, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1986