Skip to content

37 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$162,900
Last Sale Date
Apr 5, 1999

Property Information

Block80.01
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,408
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
13%
Improvement Value:$254,600
87%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+2.9%
2024$10,497+4.7%
2023$10,024+1.5%
2022$9,873-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 2982, Page 77

Property Sale

Sale
$106,075
DeedBook 1561, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1986