Skip to content

12 Twin Ponds CtSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Apr 13, 1992

Property Information

Block80.01
Lot58
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
13%
Improvement Value:$246,500
87%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,524+2.9%
2024$10,228+4.7%
2023$9,767+1.5%
2022$9,619-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 2189, Page 229

Property Sale

Sale
$122,325
DeedBook 1597, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1987