Skip to content

10 Twin Ponds CtSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block80.01
Lot60
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
15%
Improvement Value:$228,400
85%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943+2.9%
2024$9,663+4.7%
2023$9,228+1.5%
2022$9,088-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 5518, Page 191Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$131,205
DeedBook 1610, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1987