Skip to content

7 Michele CtSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block80.01
Lot70
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
17%
Improvement Value:$229,700
83%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+2.9%
2024$9,951+4.7%
2023$9,503+1.5%
2022$9,359-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4872, Page 170

Property Sale

Sale
$121,075
DeedBook 1589, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1987