Skip to content

522 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Built 1890

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block80.01
Lot9.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,652
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
24%
Improvement Value:$105,500
76%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,108+2.9%
2024$4,965+10.5%
2023$4,491+1.6%
2022$4,419-11.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,652DeedBook 6812, Page 114Recorded2/10/2023

Property Sale

SaleMulti
$76,500
DeedBook 1545, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1890