Skip to content

101 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 15, 1996

Property Information

Block80.02
Lot86
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,418
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
16%
Improvement Value:$192,800
84%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,515+2.9%
2024$8,276+4.7%
2023$7,903+1.5%
2022$7,783-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2683, Page 44

Property Sale

Sale
$129,875
DeedBook 1664, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1987