Skip to content

58 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block80.03
Lot100
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,238
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
16%
Improvement Value:$208,000
84%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+2.9%
2024$8,912+10.9%
2023$8,033+1.5%
2022$7,912-2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,238DeedBook 6716, Page 116Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 5644, Page 17Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 5483, Page 341Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1611, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1985