Skip to content

76 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block80.03
Lot91
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
13%
Improvement Value:$244,500
87%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,413+2.9%
2024$10,120+4.7%
2023$9,664+11.8%
2022$8,642-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,940
DeedBook 1619, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1987