Skip to content

74 Twin Ponds DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
May 15, 1992

Property Information

Block80.03
Lot92
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,843
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
12%
Improvement Value:$261,300
88%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+2.9%
2024$10,727+4.7%
2023$10,244+1.5%
2022$10,089+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 2239, Page 181

Property Sale

Sale
$144,842
DeedBook 1753, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1988