Skip to content

5 Ashley RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block80.04
Lot133
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionYORKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
19%
Improvement Value:$163,200
81%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+2.9%
2024$7,219+4.7%
2023$6,893+1.5%
2022$6,789-3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1557, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1986