Skip to content

7 Ashley RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block80.04
Lot134
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
16%
Improvement Value:$207,400
84%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,125+2.9%
2024$8,869+4.7%
2023$8,469+1.5%
2022$8,341-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3768, Page 98

Property Sale

Sale
$103,835
DeedBook 1557, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1986