Skip to content

11 Ashley RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block80.04
Lot136
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,532
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
14%
Improvement Value:$224,200
86%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,379+3.0%
2024$9,108+4.9%
2023$8,686+5.5%
2022$8,236-6.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 2323, Page 210

Property Sale

Sale
$109,575
DeedBook 1558, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1986