Skip to content

6 Ashley RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$108,500
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block80.05
Lot149
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage3,671
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
11%
Improvement Value:$310,300
89%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,917+2.9%
2024$12,554+4.7%
2023$11,988+1.5%
2022$11,806-3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$108,500
Sq Ft3,671DeedBook 6574, Page 36Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1557, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1986