Skip to content

8 Charles LnSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$120,475
Last Sale Date
Aug 14, 1986

Property Information

Block80.06
Lot169
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE I
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,976
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
12%
Improvement Value:$282,200
88%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,914+2.9%
2024$11,580+4.7%
2023$11,058+1.5%
2022$10,890-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,475
DeedBook 1553, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1986