Skip to content

253 Chapel Heights RdSewell, NJ 08080

Built 1870

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block80.11
Lot10.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1106

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,992
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
24%
Improvement Value:$152,700
76%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,424+2.9%
2024$7,215+4.7%
2023$6,890+1.5%
2022$6,786+18.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5999, Page 194Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5841, Page 173Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5632, Page 164Recorded4/7/2017

Property Sale

Sale
$25,100

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5574, Page 54Recorded12/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1870