Skip to content

3 Annette CtSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$563,305
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block80.14
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1106

Building Details

Building Class17
DescriptionCOURTLAND
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage3,286
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
20%
Improvement Value:$337,400
80%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,654+2.9%
2024$15,214+4.7%
2023$14,528+1.5%
2022$14,308-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$563,305
DeedBook 4076, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2005