Skip to content

12 Cynthia CtSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2008

Property Information

Block80.14
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1106

Building Details

Building Class17
DescriptionBAINBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,422
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
27%
Improvement Value:$249,800
73%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,651+2.9%
2024$12,295+4.7%
2023$11,741+1.5%
2022$11,563+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$438,265
DeedBook 3974, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$154,400
DeedBook 3847, Page 253