Skip to content

7 Annette CtSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block80.14
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1106

Building Details

Building Class17
DescriptionHIGHGROVE
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage4,292
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
18%
Improvement Value:$426,500
82%
Total Assessment$517,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,124+2.9%
2024$18,586+4.7%
2023$17,749+1.5%
2022$17,480-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft4,292DeedBook 6366, Page 136Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$569,090
DeedBook 3974, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$154,400
DeedBook 3847, Page 273