Skip to content

472 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 1988

Property Information

Block80
Lot1.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,186
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
17%
Improvement Value:$178,500
83%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+2.9%
2024$7,733+4.7%
2023$7,384+1.5%
2022$7,273+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975