Skip to content

470 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block80
Lot1.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description1.5SCB
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,648
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
14%
Improvement Value:$262,000
86%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,208+2.9%
2024$10,893+4.7%
2023$10,402+1.5%
2022$10,244-2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 6101, Page 143Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 5164, Page 73Recorded2/14/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3373, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$35,500
DeedBook 1231, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1960