Skip to content

430 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block80
Lot12.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,688
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
11%
Improvement Value:$268,500
89%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+5.2%
2024$10,548+4.7%
2023$10,072+1.5%
2022$9,920+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,688DeedBook 6814, Page 229Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 4976, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3782, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 1551, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1970