Skip to content

422 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block80
Lot12.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,392
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
36%
Improvement Value:$146,000
64%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+3.0%
2024$7,983+4.9%
2023$7,612+1.6%
2022$7,492-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5707, Page 289Recorded8/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960