Skip to content

14 Chelsea CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block80
Lot8.01
QualifierC0206
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1105

Building Details

Building Class35
DescriptionSUSSEX I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$81,600
67%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,498+2.9%
2024$4,372+6.1%
2023$4,120+1.5%
2022$4,057-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,180DeedBook 6666, Page 189Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$81,600

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 5389, Page 169Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2791, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$61,900
DeedBook 1570, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1986