Skip to content

2 Windsor CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block80
Lot8.01
QualifierC0402
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1105

Building Details

Building Class35
DescriptionSUSSEX I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
32%
Improvement Value:$85,700
68%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,650+2.9%
2024$4,519+4.7%
2023$4,315+1.5%
2022$4,250-0.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 5613, Page 196Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 5480, Page 164Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$91,500

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 5166, Page 185Recorded2/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3476, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2852, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2033, Page 243

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1718, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1986