Skip to content

31 Windsor CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block80
Lot8.01
QualifierC0707
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1105

Building Details

Building Class35
DescriptionSUSSEX II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$80,900
67%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,472+2.9%
2024$4,346+4.7%
2023$4,150+1.5%
2022$4,088-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500
Sq Ft1,180DeedBook 7292, Page 76Recorded1/13/2026

Property Sale

Sale
$148,000
Sq Ft1,180DeedBook 6465, Page 126Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4353, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2362, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$73,250
DeedBook 1833, Page 237

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 1752, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1988