Skip to content

420 Ganttown RdSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block81
Lot1.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1208

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning0-1
Sq Footage3,471
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
12%
Improvement Value:$341,900
88%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,304+12.0%
2024$12,777+4.7%
2023$12,201+1.5%
2022$12,016-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft3,471DeedBook 6755, Page 245

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1363, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1975