Skip to content

483 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block81
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1208

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage6.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,232,000
40%
Improvement Value:$1,868,000
60%
Total Assessment$3,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$114,669+2.9%
2024$111,445+4.7%
2023$106,423-5.7%
2022$112,824+106.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,800,000

From:

To:

DeedBook 5982, Page 186Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 3412, Page 324