Skip to content

539 Egg Harbor Rd #2Sewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block81
Lot3.04
QualifierC0002
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1209

Assessment

Land Value:$82,500
35%
Improvement Value:$155,000
65%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+2.9%
2024$8,538+4.7%
2023$8,153+1.5%
2022$8,030-5.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$775,000

From:

To:

DeedBook 6111, Page 62Recorded6/25/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 5062, Page 27

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2780, Page 305

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2270, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1672, Page 270