Skip to content

416 Ganttown RdSewell, NJ 08080

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block81
Lot5.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1208

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningO-1
Sq Footage2,040
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
22%
Improvement Value:$154,800
78%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,387+2.9%
2024$7,179+4.7%
2023$6,856+1.5%
2022$6,752-6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 5981, Page 123Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4799, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1969