Skip to content

519 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block81
Lot5.10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1208

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningO-1
Sq Footage1,968
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
24%
Improvement Value:$160,800
76%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+2.9%
2024$7,643+4.7%
2023$7,299+1.5%
2022$7,188-5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970