Skip to content

3 Regulus DrBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block82.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,893
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
20%
Improvement Value:$163,200
80%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+2.9%
2024$7,341+9.0%
2023$6,732+1.5%
2022$6,630+2.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,893DeedBook 7193, Page 283Recorded6/24/2025

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,893DeedBook 6745, Page 286Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,893DeedBook 6733, Page 32Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3681, Page 237

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 3125, Page 326

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 1660, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1975